Książki dla nastolatków w XXI wieku

Czy aktualna jakość literatury dedykowanej młodym ludziom jest wysoka, czy jednak niska? Sporo można na ten temat powiedzieć. Faktem jest, że osoby mające styczność z książkami dla młodzieży z jednej strony zwracają uwagę na ich zbytnią płytkość, ale z drugiej są w stanie wskazać tytuły, które na tle pozostałych wyróżniają się świetną literacką jakością. Poza tym są zwyczajnie ciekawie napisane – na tyle interesująco, że młody człowiek chłonący książkę nie nudzi się po chwili lektury i ma zamiar ją jednak kontynuować.

Wydaje się, że to naprawdę sporo. Oczywiście nie da się uciec od tego, że współczesność stawia pewne wymagania i należy dostosować treść i formę książek do ich odbiorców. Cechą wielu książek dedykowanych nastolatkom jest chociażby ich ograniczona objętość.

Młodzi ludzie nie mają ochoty na czytanie opasłych tomów, więc wydawcy podsuwają im literaturę „kompaktową”, a więc pozycje, których przeczytanie w całości nie zajmie dużo czasu. Te ograniczenia mogą się niestety odbić na klasie literackiej takich tytułów. Kolejna kwestia to tematyka książek.

Dość często można dziś trafić na tytuły, które stanowią na przykład adaptację popularnych filmów, seriali czy gier komputerowych. To swoiste zjawisko odwrotnej adaptacji – najpierw powstaje jakaś komercyjna produkcja rozrywkowa, a potem w ramach dyskontowania jej sukcesu pojawia się na przykład książka. Czy takie wydawnictwa mogą liczyć na przychylność recenzentów? Raczej rzadko.

Zjawisko kolejne to wydawanie książki fantasy dla nastolatków w postaci e-booków.