Książki fantasy oparte na średniowiecznych Niemczech

Zasoby literatury fantasy są niezwykle bogate. Na całym świecie mamy szereg autorów, którzy tworzą książki dla nastolatków właśnie w tym nurcie. Są oni również w Polsce, bo akurat w naszym kraju powieści i opowiadania z gatunku fantasy od zawsze cieszą się dużym uznaniem, co wyraźnie pokazują wyniki sprzedaży. Kolejne pozycje wychodzące spod pióra takich autorów jak Andrzej Sapkowski czy Jacek Piekara wyraźnie pokazują, że popyt na takie tytuły jest wśród polskich czytelników naprawdę ogromny. Dlaczego te książki tak skutecznie uwodzą odbiorców? Największą siłą dobrej książki fantasy jest sugestywnie nakreślone uniwersum. Rzadko kiedy jest ono w całości wytworem wyobraźni autora.

Pierwowzorem krain z książek fantasy są zazwyczaj poszczególne państwa lub kontynenty z dawnych epok. Najpowszechniej wykorzystuje się motywy realiów średniowiecznych. Bez trudu znajdziemy powieści, dla których uniwersów inspirację stanowiły średniowieczne Niemcy, Polska czy Wielka Brytania. Zasób legend o magach i czarach z tamtego okresu jest tak bogaty, że można przetwarzać go literacko na setki sposobów. Równocześnie kultura europejska za swoimi zaszłościami nadaje się wręcz idealnie do tego, aby bazując na niej kreować fascynujące, wciągające opowieści. Łączenie realistycznych motywów z odniesieniami do czarów, legend i mitów to jedna z recept na znakomitą powieść fantasy, która będzie z entuzjazmem „konsumowana” przez kolejne rzesze czytelników.

Autorzy, którzy specjalizują się w takich klimatach doskonale wiedzą, jak „grać” akcentami, by stworzyć historię, którą ich czytelnicy będą chcieli poznać lepiej.