Książki obyczajowe, które zmienią Twoje życie

Czasami zadajemy sobie pytanie, czy jakieś rzeczy z naszej codzienności mogą odmienić nasze życie? I nie mamy tu na myśli żadnych istotnych wydarzeń, ale po prostu jakieś drobne kwestie, które na co dzień spotykamy. W tym również przedmioty lub treści kultury. Odpowiedź nie jest jednoznaczna i w sumie można powiedzieć, że jak niemal zawsze – wszystko zależy. Od człowieka, sytuacji i kontekstu.

Bywa, że słyszymy lub czytamy o tym, że jakaś książka odmieniła czyjeś życie. Może się to wydawać dziwne, ale może jednak coś w tym jest? Rynek wydawniczy oferuje nam tak wiele, że jeśli zechcemy, na pewno zdołamy znaleźć dla siebie coś odpowiedniego. Zwykle wybieramy książki podążając tropem własnych gustów. Staramy się niejako wytypować, co z proponowanych tytułów może nam się podobać.

Kierujemy się w tym względzie dotychczasowym doświadczeniem i tym, co czytaliśmy wcześniej. To, co sprawdza się w przypadku lektur czysto rozrywkowych, nie zawsze zdaje egzamin, jeśli mamy nieco większe ambicje i szukamy bestsellery książkowe. Może się zdarzyć, że trafimy na książkę obyczajową napisaną w taki sposób, że wpłynie ona na nasze życie w znacznie dalej idącym stopniu. Być może zmieni nasz pogląd na pewne kwestie lub nakłoni do przemyśleń w jakimś zakresie przełomowych? Możliwości jest naprawdę wiele i tylko od nas zależy, czy tak rzeczywiście będzie.

Najczęściej jest tak, że takie przełomowe lektury przychodzą do nas niespodziewanie, zwykle trafiają nam w ręce przypadkowo. Część z nas niestety nigdy tego nie doświadczy.